Korzystając z naszej strony internetowej, zgadzasz się na naszą politykę prywatności
Korzystając z naszej strony internetowej, zgadzasz się na naszą politykę prywatności

Produkcja plastiku wzrosła dramatycznie. W roku 1964 szacowano ją na 15 mln ton, a w roku 2019 już na 400 mln ton.

Ludzkość produkuje około 400 milionów ton plastiku rocznie, a jego przetwarzanie obejmuje zaledwie 20%.

58 mln ton plastiku produkuje się rocznie w Europie. Ponad 10 milionów ton plastiku rocznie trafia do oceanów. Do 2050 roku w morzach i oceanach będzie pływało więcej plastiku niż ryb.

Co minutę do oceanów trafia ciężarówka plastikowych odpadów. Według danych ONZ co roku przez śmieci w oceanach ginie ponad milion zwierząt. Tej śmierci moglibyśmy uniknąć, gdyby ludzie zmienili swoje podejście do odpadów i pomyśleli o tym że śmieci nie znikają w momencie w którym się ich pozbędziemy.

Żółwie, ptaki morskie, wieloryby i delfiny. Aż 700 gatunków zwierząt pada ofiarą plastiku. Myląc go z pożywieniem, umierają z powodu zaburzeń trawienia lub w wyniku uduszenia. 

Ptaki mylą zakrętki od butelek z pożywieniem. Żółwie i delfiny mylą torbę foliową z meduzą. Ryby mylą małe kawałki plastiku z planktonem. Z powodu połknięcia zbyt dużej liczby plastiku umierają nawet walenie.

Niestrawiony plastik powoduje, że zwierzęta przestają jeść i w końcu umierają z głodu. 

Plastikowe śmieci trafiają do mórz i oceanów, a toksyny, które uwalniają się podczas ich rozkładu, trafiają do łańcucha pokarmowego ryb i owoców morza, aby ostatecznie skończyć na naszych talerzach. Chemikalia z plastiku mogą działać jak trucizna.

Gastrolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu przebadali ludzi mieszkających we Włoszech, Austrii, Holandii, Finlandii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Rosji i Polsce. Badania wykazały, że co drugi mieszkaniec Ziemi może mieć plastik w układzie pokarmowym. Zjadajmy go wraz z rybami, owocami morza, solą morską. Znaczne ilości plastiku wykryto w tuńczykach, homarach i krewetkach, miodzie, piwie, a nawet wodzie. Mikroplastik to kawałki tworzyw sztucznych o  średnicy poniżej 5 milimetrów. Są niewidoczne ale niebezpieczne. Ich spożycie może prowadzić do zmian chorobowych przewodu pokarmowego, zapalenia tkanek, problemów z wątrobą, powstawania nowotworów i zaburzeń endokrynologicznych.  

Plastik w zależności od jego rodzaju rozkłada się od 100 do 1000 lat. Plastik stał się już częścią ekosystemu i nas samych.  Raz wyrzucony do środowiska zostaje tam praktycznie na zawsze. Plastik niszczy środowisko naturalne, zabija zwierzęta i ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. 

Najbardziej spektakularnym nagromadzeniem się morskich śmieci jest „śmieciowa wyspa” – Great Pacific Garbage Patch, która rozciąga się w północnej części Oceanu Spokojnego pomiędzy Hawajami a Kalifornią. Jej przypuszczalne rozmiary są dwa razy większe niż powierzchnia Teksasu. US Navy szacuje, że ilość pływających tam odpadów może wynosić nawet 3 mln ton.

Torba foliowa. Jej produkcja trwa 1 sekundę. Używana jest średnio przez 30 minut. Rozkłada się od 100 do 400 lat. Corocznie na światowy rynek wprowadza się od 500 miliardów do jednego biliona sztuk foliówek. Na polskie wysypiska trafia co roku 55 tysięcy ton foliówek. 

Między 100 a 1000 lat potrzeba do rozkładu plastikowej butelki. 

Puszka w przypadku gdy nie zostaje poddana odzyskiwaniu rozkłada się do około 200 lat.

Dobra informacja jest taka, że przynajmniej częściowo możemy temu zapobiec, zmieniając nawyki i zastępując plastikowe artykuły, takimi, które nie zagrażają środowisku jak na przykład te z bambusa marki BeEcoFriendly. 

Every second breath we take is generated by the oceans.

The oceans give us oxygen. We give them plastic.

No oceans. No air. No life.

Let’s create change. Together.

If oceans die. We die.