Może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dzięki nam dowiesz się jak dobrze dbać o higienę jamy ustnej.

Po pierwsze dobra szczoteczka. Najważniejsze, żeby włosie nie było zbyt twarde. Uszkadza ono szkliwo zębów, zwłaszcza w okolicy dziąseł.

Ważną rzeczą, niezbędna przy myciu jest pasta do zębów. Naszym zdaniem warto zrezygnować z past do zębów z fluorem. Nadmiar tego pierwiastka, jest niezdrowy dla naszego organizmu. My polecamy ziołowe pasty. Są szeroko dostępne na rynku, doskonale czyszczą i odświeżają oddech. Pamiętaj, aby nie kupować za często past z dużą ilością czynnika ścierającego np. wybielających. Nadużywanie tego rodzaju past prowadzi do otwarcia kanalików zębowych, co może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego – zęby mocno się przebarwiają.

Myj zęby przynajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym dużym posiłku, ale nie bezpośrednio po nim. Odczekaj około 20-30 minut po jedzeniu. Szczególnie ważne jest mycie zębów przed spaniem. Jeśli tego nie robimy, resztki jedzenia podczas snu zaczynają rozkładać się w jamie ustnej, co powoduje namnażanie drobnoustrojów. Może prowadzić to do poważnych chorób.

Zęby myj około 3 minuty. To bardzo ważne! Jeśli myjemy je za krótko, zęby są niedomyte, nadal rozwijają się na nich bakterie i mamy nieprzyjemny oddech. Za długie mycie tez szkodzi naszym zębom. Podczas zbyt długiego mycia, uszkadza się ich szkliwo.

Dentyści zalecają również regularne płukania jamy ustnej płynem (bez alkoholu), oraz nitkowanie szczelin międzyzębowych. Dobrą inwestycją jest również irygator. Doskonale czyści zęby i masuje dziąsła. Zaczerpnij opinii swojego stomatologa, czy możesz go używać. Nie nadaje się on dla osób z nadwrażliwością zębów i problemami dziąseł.

Bardzo ważne jest również to, jakim ruchem myjemy zęby. Dentyści polecają ruch omiatający. Górną szczękę myjemy z góry na dół (od dziąseł do końca zębow), a rzuchwę z dołu do góry, tak jakbyśmy zamiatali miotłą. W ten sposób najlepiej zadbamy o szyjki zębowe. Najpierw myjemy w ten sposób przód zębów, następnie środek, a na koniec tył. Pamiętaj, że umyć należy również wewnętrzną stronę policzków podniebienie oraz język.

Przy myciu zębów nie zapominaj o środowisku. Korzystaj z ekologicznych szczoteczek i past, a także oszczędzaj wodę! Używaj jej tylko tyle ile potrzebujesz. Nalej wody do kubeczka, zamiast odkręcać kran. Zwilż szczoteczkę w kubeczku. Jeśli po wypłukaniu ust zostanie Ci trochę wody, nie wylewaj jej do zlewu. Wykorzystaj ją np. do podlania kwiatów w domu. Po umyciu i wypłukaniu zębów, dobrze wyczyść szczoteczkę z resztek pasty.

Dodaj komentarz

Koszyk

Do góry